Blog

Jak odpocząć w Szczecinie?

Mamy dla Was propozycje 5 miejsc, w których da się odpocząć od tłumu spacerowiczów.

1. Dolina Siedmiu Młynów

Nazwa, która dla wielu może nie brzmieć znajomo, wzięła się od siedmiu, obecnie już nieczynnych, młynów zbożowych. Dolina Siedmiu Młynów znajduje się w Lesie Arkońskim, w części położonej po drugiej stronie ulicy od Jeziora Głębokiego. Można tam zobaczyć stawy, będące pozostałościami po wspomnianych wcześniej młynach, które są zlokalizowane wzdłuż górnego biegu rzeczki Osówka, w stosunkowo małej odległości od siebie. Przebiega tamtędy kilka szlaków turystycznych i edukacyjnych. Za Doliną znajduje się Polana Harcerska – idealne miejsce na ognisko lub grilla, do którego dociera zdecydowanie mniej osób, niż na Polanę Sportową, która znajduje się bliżej pętli Głębokie. Po dłuższym spacerze można dotrzeć nawet do Gubałówki.

2. Uroczysko Kupały

Park położony w północnej części miasta, głównie na terenie Gocławia. Jego największą atrakcją jest Wieża Bismarcka – znany budynek z punktem widokowym, wybudowany na początku XX w., obecnie niedostępny do zwiedzania, ale wart zobaczenia chociażby z zewnątrz. W parku znajduje się wiele wzgórz, z czego najwyższe to Zielone Wzgórze (z Wieżą Bismarcka), Leśne Wzgórze (z pozostałościami budynku restauracji) oraz Wzgórze Gajowe (rozciąga się z niego widok na Odrę, jezioro Dąbie i Wzgórza Bukowe) – warto więc odwiedzić to miejsce nie tylko przez wzgląd na historyczny budynek, ale też ciekawą panoramę miasta.

3. Ogród dendrologiczny im. Stefana Kownasa

To niedawno odrestaurowany teren zielony, który znajduje się przy ul. Słowackiego, naprzeciwko Parku Kasprowicza, obok budynków ZUT-u. Powstał na miejscu dawnego Cmentarza Niemierzyńskiego, który był czynny do lat 50. XX w. W latach 70. zrównano go z ziemią, a teren został oddany miastu. Najpierw przekształcono go w Park Dendrologiczny, następnie zmieniono nazwę na tę, która obowiązuje obecnie – ogród nazwano na cześć pierwszego kierownika Katedry Botaniki dawnej Akademii Rolniczej. Powierzchnia ogrodu to 15 ha, jego północna część sięga ul. Niemierzyńskiej. Ścieżki, które są tam wytyczone, są pozostałością po cmentarnym układzie tego terenu.

4. Syrenie Stawy

Jakiś czas temu mniej uważni spacerowicze, przechodzący popularnym traktem z Parku Kasprowicza w kierunku Arkonki, mogli nawet nie zauważyć, że w gęstwinie kilkadziesiąt metrów od nich znajdują się urokliwe oczka wodne. Od kilku miesięcy teren wokół Syrenich Stawów jest już zagospodarowany, są utwardzone ścieżki, pomosty, altanki, tablice informacyjne i zielona szkoła z edukacyjnymi grami dla najmłodszych. Wrto zobaczyć jak w ostatnim czasie zmieniło się to miejsce. Spacerować można alejkami o łącznej długości prawie 3 km. Ścieżki mają naturalną nawierzchnię przepuszczalną wykonaną z kruszyw skalnych. Powstały też dwa pomosty i kładka pomiędzy dwoma stawami.

5. Lasy w Wielgowie

Alternatywa dla kolejnej wizyty w Lesie Arkońskim. W Wielgowie znajdują się rozległe tereny leśne, wchodzące w skład Puszczy Goleniowskiej. To odpowiednie miejsce zarówno na rodzinny spacer, jak i na wycieczkę z czworonogiem – miejsca do chodzenia/biegania jest naprawdę sporo. Jesienią to także raj dla grzybiarzy!

Szczecin, pod względem powierzchni, jest trzecim największym miastem w Polsce. Żeby zdać sobie z tego sprawę, warto zacząć odkrywać nowe miejsca. Można wtedy zrozumieć, że nasze miasto nie kończy się na Jasnych Błoniach czy bulwarach i da się w nim znaleźć zdecydowanie więcej atrakcyjnych lokalizacji.